Urīna nesaturēšana — izplatīta kaite, par ko nemīl runāt

Urīna nesaturēšana

Ar urīna nesaturēšanu saskaras ļoti daudz cilvēku — dažādos vecumos, ar dažādām profesijām un no dažādiem sociālajiem slāņiem. Tā ir kaite, kas var skart jebkuru. Tomēr tā ir viena no slimībām, ko var uzskatīt par ļoti delikātu. Pacienti par šo diagnozi kaunās, vairumā gadījumu nevēršas pie ārsta vai dara to novēloti, kad jau ir ilgstoši cietuši diskomfortu un dzīves kvalitātes pazemināšanos.

Nesaturēšana piemeklē gan sievietes, gan vīriešus

Neskatoties uz to, ka šajā ziņā valda dažādi mīti, jāsaka, ka urīna nesaturēšana nav tikai viena vai otra dzimuma slimība. Ar to saskaras gan vīrieši, gan sievietes. Tomēr tendence ir tāda, ka vairāk pacientu ir tieši sieviešu vidū. Tas saistīts ar starpenes muskuļu vājumu, grūtniecības un dzmdību laikā gūtajām traumām. Protams, sava ietekmē ir dzīvesveidam, kā arī iedzimtībai.

Tieši sievietēm, kuras ir saskārušās ar urīna nesaturēšanu, ir liela iespēja šo problēmu “nodot tālāk” nākamajām paaudzēm.

Smēķēšana, liekais svars un citi faktori

Pie dzīvesveida nelabvēlīgajiem faktoriem, kuri veicina urīna nesaturēšanu, var minēt lieko svaru, smēķēšanu, mazkustīgu dzīvesveidu. Ja sakrīt vēl arī vairāki šie veicinošie faktori, tad palielinās iespējamība dzīves laikā saskarties ar urīna nesaturēšanu. Tāpēc jau laikus vajadzētu domāt par šo faktoru izskaušanu no savas dzīves, lai neveicinātu ne urīna nesaturēšanas, ne citu slimību rašanos.

Dažādas nesaturēšanas un dažāda ārstēšana

Urīna nesaturēšanas gadījumā nav tādas vienas brīnumtabletes vai konkrēta risinājuma. Katra situācija ir individuāla un sastāv no vairākiem specifiskiem faktoriem. Izšķir vairākus urīna nesaturēšanas veidus un cēloņu grupas, kā arī līdz ar to atšķiras ārstēšanas metodes un iespējas. Tāpēc visefektīvāk ar šo problēmu var cīnīties tad, ja dodas pie ārsta. Ārsts veiks izmeklēšanu, pacienta iztaujāšanu. Tikai tad iespējams izvēlēties piemērotāko ārstēšanas metodi.

Jārēķinās, ka būtiska ārstēšanas sastāvdaļa būs paša pacienta iesaiste. Var būt vajadzīgas izmaiņas dzīvesveidā, kā arī fizioterapija un vingrojumu veikšana mājās, kas biežāk ir nepieciešams tieši sievietēm, lai stiprinātu starpenes muskuļus.

Nesaturēšanu VAR ārstēt

Nereti pacienti sastapšanos ar urīna nesaturēšanu uztver kā nolemtību un kaunu, ar ko nāksies sadzīvot visu atlikušo mūžu. Tas ir maldīgi. Ir ļoti maz tādu pacientu, kuru stāvokli nevarētu uzlabot. Tas bieži ir smagu traumu, neiroloģisku problēmu gadījumā. Pārējiem pacientiem ir iespēja situāciju uzlabot vai pat pilnībā atbrīvoties no urīna nesaturēšanas, ja seko ārsta norādījumiem, kā arī pēc palīdzības vēršas laikus.

Nesaturēšana var skart arī gados jaunus cilvēkus, kā arī parādīties pēc kādām slimībām, traumām, dzemdībām. Tā ir nepatīkama situācija, kas liek kaunēties. Risinājumi ir, bet tie atrodami ārsta kabinetā. Tāpēc pirmais un būtiskākais solis ir problēmas atzīšana un došanās pie ārsta.

Iespēja uzlabot dzīves kvalitāti — higiēnas līdzekļi

Arī tad, kad uzsākta ārstēšana, uzlabojumi nebūs vienā dienā, tam vajadzīgs laiks. Tomēr tas nenozīmē, ka šo laiku ir jāsēž istabā un jāvairās doties cilvēkos, īstenot savu ierasto dzīves ritmu. Nemanāmu aizsardzību no urīna noplūdēm sniegs piemēroti higiēnas līdzekļi.

Atkarībā no noplūžu rakstura un stipruma tie var būt pamperi, uzsūcošās biksītes vai ieliktnīši ikdienai. Pamperi ir noderīgi smagākiem un gulošiem pacientiem, arī tiem, kas īslaicīgi vai ilglaicīgi atrodas ratiņkrēslā. Viens no vadošajiem higiēnas līdzekļu ražotājiem tieši urīna nesaturēšanas pacientiem ir TENA. Ražotāja preču klāstā ir viss — gan pamperi, gan ieliktnīši, gan biksītes, preces, kas īpaši pielāgotas tieši sievietēm un vīriešiem, arī ādas kopšanas līdzekļi.

Urīna nesaturēšana nenozīmē, ka jājūtas slikti, jāzaudē dzīves kvalitāte un komforts, jo piemēroti higiēnas līdzekļi tiešām var palīdzēt justies drošāk un pārliecinātāk par sevi.