Seksuāli transmisīvās slimības — joprojām esam nevērīgi pret savu veselību

kā izvairīties no seksuāli transmisīvajām slimībām

Ja runa ir par seksuāli transmisīvajām slimībām (STS), tad Latvijā joprojām nav pietiekami augsts izpratnes un aizsardzības līmenis pret šim nepatīkamajām un pat bīstamajām slimībām, kas var ietekmēt reproduktīvo veselību visa mūža garumā. Vienīgais veids, kā izsargāties no STS, ir prezervatīvu izmantošana. It īpaši tas ir aktuāli tad, ja ir brīvas attiecības, mainās partneri, nav pārliecības, kādas slimības ir vai nav otram cilvēkam.

Uzsākot attiecības, būtu tikai loģiski pajautāt otram par viņa veselību, varbūt pat palūgt apmeklēt ārstu un dabūt izziņu, ka nav STS. Tagad to izdarīt ir viegli, jo var nodot analīzes jebkurā laboratorijā uz STS paneli, kas ietver septiņas saslimšanas. Var gadīties, ka šis cilvēks pat nenojauš, ka viņam ir ir kāda no STS.

STS tiek nodotas dzimumceļā, kad saskaras ķermeņa šķidrumi. Tāpēc risks saslimt ir ikvienam cilvēkam, kuram ir aktīva dzimumdzīve. Neatkarīgi no vecuma, tautības un dzimuma, jo arī viendzimuma attiecībās STS ir aktuāla tēma.

Neignorēt simptomus un uzreiz doties pie ārsta

Nevajadzētu paļauties uz to, ka vienmēr pietiks ar profilaktiskajām veselības pārbaudēm, lai laikus konstatētu saslimšanu ar STS. Piemēram, ginekologu sievietes apmeklē reizi gadā. Pa vidu šīm vizītēm var notikt ļoti daudz kas. Noteikti jādodas pie ārsta arī tad, ja ir kādi aizdomīgi simptomi un pazīmes, ka pacients varētu būt inficējies ar STS. Palīdzību sniegs gan ginekologs, gan dermatologs jeb dermatovenerologs, kurš specializējies seksuāli transmisīvo saslimšanu diagnostikā un ārstēšanā. Nereti pacienti ir izbrīnīti, ka dermatologs nodarbojas ar STS, bet tas tiešām ietilpst viņa kompetencē, jo dermatologs atbild par ādas saslimšanām. Vairums STS slimību rada reakciju un simptomus, kas izpaužas uz ādas. Sākumā dermatologs var tikt apmeklēts, nemaz nenojaušot par to, ka pie vainas ir STS.

Nepieciešams paaugstināt seksuālo kultūru

Lai samazinātu seksuāli transmisīvo slimību izplatību, vienīgais risinājums ir sabiedrības izglītošana. Jārada izpratne, ka prezervatīvs ir ne tikai tāpēc, lai izsargātos no grūtniecības, bet gan tāpēc, lai sevi arī pasargātu no STS.

Ja tiek lietots cits kontracepcijas veids, šķiet, ka viss ir kārtībā, jo grūtniecības nebūs, bet par STS riskiem vispār tiek aizmirsts, piekopjot riskantus un spontānus seksuālos sakarus. Sabiedības informēšana ir ceļš, kā uzlabot situāciju šajā jomā. Ārsti savā ikdienā sastopas ar to, ka pacienti nav izglītoti, nemaz nesaprot, kas viņiem kaiš, kur šo kaiti dabūjuši.

Vienas no bīstamākajām saslimšanām ir gonoreja, sifiliss un hlamīdijas. Lai gan šīs slimības ir ārstējamas, tomēr novēlota ārstēšana vai vispār neārstēšana var atstāt nopietnas sekas uz reproduktīvo veselību. Tas var veicināt neauglību, slimības dzemdību laikā var nodot arī bērnam.

HIV — arī to var iegūt dzimumceļā

Vēl viena no bīstamām kaitēm, ko var iegūt, ja notiek neaizsargāts dzimumakts, ir HIV jeb cilvēka imūndeficīta vīruss. Vīruss iznīcina tās asins šūnas, kas atbild par imunitāti. Viens no veidiem, kā var inficēties ar HIV, ir arī dzimumceļā. Aizsargāties no tā var, izmantojot prezervatīvu un ievērojot citus piesardzības pasākumus, jo HIV var dabūt, saskaroties arī ar inficēta cilvēka asinīm.

Bieži vien ar HIV inficēts cilvēks var daudzus gadus pat nenojaust par šo savu saslimšanu. Tāpēc arī ir svarīgi ik pa laikam veikt profilaktiskas pārbaudes. Asinis uz šo slimību tiek pārbaudītas arī tad, ja cilvēks ir donors un ziedo savas asinis. Tad ar viņu sazinās un informē, ka atklāta šī saslimšana. HIV ar laiku arī var pārveidoties par AIDS jeb iegūto imūndeficīta sindromu, kas jau nopietni apdraud dzīvību. Savas veselības un dzīvības labā ir vērts domāt par drošu seksu un izvairīšanos gan no STS, gan HIV un AIDS.