Par kredītiem: vai un kad aizņemties, kur noformēt aizdevumu

Mēs dzīvojam laikmetā, kad kredīts ir ikdienišķs finanšu instruments, lai organizētu un plānotu gan binesa, gan personīgo dzīvi, sasniegtu izvirzītos mērķus. Kredītu joma ir ļoti plaša, tajā ir daudz un dažādu piedāvājumu, iespēju, bet arī tikpat daudz risku. Plašā kredītu pieejamība rada situāciju, ka aizdevumi tiek ņemti neapdomīgi, neizvērtējot savas iespējas un neredzot savu maksātspēju ilgtermiņā.

Protams, te jārunā par iedzīvotāju samērā zemo finanšu prātību. Tāpēc viens no veidiem, kā uzlabot kredītu izmantošanu un mazināt nepatīkamo scenāriju skaitu, ir izglītošana. Jau skolā būtu jārunā par to, kas ir aizdevums, kādi ir ieguvumi un riski, kā izvērtēt, vai aizdevums ir izdevīgs, ar kādiem nosacījumiem jārēķinās, lai atmaksātu kredītu, utt.

Neaizņemies mirkļa iegribām, bet gan reālām vajadzībām

Svarīgi apzināties, ka kredīts nav viegli pieejama nauda, ko izmantot savu mirkļa iegribu vai izklaižu vajadzībām. Diemžēl, daudzi kredītņēmēji to nesaprot un šo instrumentu izmanto impulsīvi — iepirkumiem, ceļojumiem, izklaidēm utt. It īpaši tas attiecas uz jauniem cilvēkiem, kuriem ir vēlme uzreiz dzīvot greznu dzīvi, neieguldot tajā pašiem savu laiku, pūles, nopelnīto naudu.

Priekš kam aizņemties naudu?

  • Aizdevums nekustamā īpašuma iegādei

Tas ir mērķis, kuram naudu aizņemas samērā bieži, jo mājokļa iegāde bez aizdevuma ir pa spēkam reti kuram. Ja ir stabili ienākumi, tad hipotekārais kredīts ir saprātīgs risinājums, jo ilgtermiņā tas ir izdevīgāk, nekā īrēt mājokli.

  • Kredīts mājokļa labiekārtošanai un remontam

Latvijā dzīvojamais fonds diemžēl nav tajā labākajā stāvoklī, daudzas mājas celtas tālajos padomju gados, tās ir novecojušas, joprojām daudzi īpašumi ir bez mūsdienīgām ērtībām. Tāpēc arī kredīts mājokļa labiekārtošanai un remontam ir samērā izplatīts. Tas ir arī pamatots iemesls izmantot aizdevumu, jo tādā veidā īpašums neiet bojā, tiek sakārtots, paceļas tā kopējā vērtība.

Kredīts mājokļa labiekārtošanai ļauj īpašumu pārdot vai izīrēt par labāku cenu. Kredīts mājokļa labiekārtošanai var būt gan apjomīgs, ja vajadzīga ēkas rekonstrukcija, komunikāciju izveidošana, gan mazāks, ja nepieciešami tikai kosmētiski uzlabojumi. Šajā gadījumā, protams, jāsamēro savas iespējas ar vēlmēm un vajadzībām.

  • Aizdevums biznesa vajadzībām

Bizness ir viena no tām jomā, kas arī nevarētu sekmīgi attīstīties bez kreditēšanas pakalpojumiem. Stabiliem un mērķtiecīgiem uzņēmumiem kredīts ir tas pakāpiena punkts, kurā var sākt attīstīties, ieviest jauninājumus, iekarot jaunus tirgus, radīt jaunus produktus, uzlabot kvalitāti, iegādājoties iekārtas, modernizējot ražošanu utt.

  • Aizdevums steidzamiem un neatliekamiem izdevumiem

Ikvienam dzīvē var būt tādas situācijas, kad īsā laika posmā nepieciešama lielāka naudas summa vajadzībām, kas nav atliekamas. Piemēram, jāuzlabo veselība, notikusi kāda nelaime, jāsedz komunālie parādi, jānodrošina steidzamas bērnu vajadzības utt. Protams, būtu labi, ja šādām situācijām būtu uzkrājumi, bet realitātē tādi ir tikai nelielai daļai cilvēku. Steidzami situāciju sekmīgi var atrisināt ar aizdevuma palīdzību.

Nesteidzies un atrodi izdevīgāko piedāvājumu

Kreditētāju ir ļoti daudz. Ik dienu redzam dažādas vilinošas reklāmas, kas mudina izvēlēties šo vai citu aizdevēju. Bet šajā situācijā jāprot saglabāt vēsu prātu, jo aizdevējs ir jāizvēlas pēc reāliem kritērijiem, nevis tā, cik skaista ir reklāma. Jāizpēta aizdevuma nosacījumi, piedāvātās procentu likmes, termiņi. Var izmantot kredītu kalkulatorus, lai saprastu, kur aizņemties būs izdevīgāk. Tāpat pieejamas arī kredītu salīdzināšanas vietnes internetā.

Ja nevari atmaksāt, meklē risinājumus, apvieno kredītus

Ja nu tomēr pēc laika, kad kredīts jau noformēts, rodas problēmas ar tā atmaksu, varbūt mainījušies ienākumi, palielinājušies citi izdevumi, tad risinājumi ir jāmeklē laikus, nevis jāgaida, kad situācija kļūs patiešām nopietna. Jau laikus jākomunicē ar aizdevēju, kurš arī piedāvās dažādus abpusēji izdevīgus risinājumus, lai klients atjaunotu finansiālo stabilitāti un īstenotu savas saistības.