Kupītis zīdainim — par un pret

knupis-zīdainim

Knupis jeb māneklis ir viena no tām bērnu precēm, kas pieejama mūsdienu vecākiem, ievērojami atvieglojot bērna aprūpi. Māneklītis ļauj zīdainim ātrāk nomierināties, ir mazāk raudāšanas, vecāki labāk tiek galā ar dažādām saspringtām situācijām, ja ir pie rokas māneklītis, ko bērnam piedāvāt.

Tomēr gan ekspertu, gan pašu vecāku domas par māneklīša izmantošanu atsķiras. Kāds uzskata, ka nav nepieciešams bērnu pie tā pieradināt, cits uzskata, ka knupis ir neaizstājams zīdaiņa aprūpē. Laikam jau patiesība ir kaut kur pa vidu, jo katrs bērns ir savādāks, katra vecāku pieredze atšķiras. Tomēr ir vērts zināt, kādi tad ir galvenie argumenti māneklīša lietošanai vai nelietošanai.

Māneklītis jeb knupis ir noderīgs tad, kad:

  • bērns ir paēdis un aprūpēt, bet vienalga ļoti satraukts;
  • mazulim ir zarnu kolikas, jo kupītis var var palīdzēt no tām atbrīvoties, ļaujot labāk izvadīt gāzes;
  • nav iespējams uzreiz apmierināt zīdaiņa vajadzību pēc ēdiena, fiziska un emocionāla kontakta, uz mirkli mazulis tiek apmānīts, lai spētu sagaidīt ēdienu un aprūpi.

Knupi nav ieteicams izmantot:

  • uzreiz pēc dzimšanas, lai nenomāktu dabisko zīdīšanas refleksu, jo knupi zīž savādāk nekā krūti;
  • pēc gada vecuma, kad tas var traucēt runas attīstībai un negatīvi ietekmēt sakodiena formēšanos, novērst uzmanību no apkārtējās pasaules izzināšanas, kas šajā vecumā ir ļoti svarīgs bērna uzdevums;
  • tāpēc, lai aizstātu bērnam nepieciešamo emocionālo un fizisko uzmanību, kas viņam ir vajadzīga daudz, lai harmoniski un veselīgi attīstītos;
  • visu dienu un bez acīm redzama iemesla.

Kā izvēlēties piemērotāko māneklīti?

Knupji ir pieejami dažādās formās un no dažādiem materiāliem, nevar pateikt, ka viens vai otrs ir labāks, jo katrs bērns var dot priekšroku citam. Laba taktika ir ļaut bērnam izvēlēties. Var nopirkt vairākus veidus un piedāvāt mazulim, skatīties, kuru viņš labprātāk izmanto. Tomēr jāseko līdzi, lai knupis būtu sertificēts un tā sastāvā nebūtu kaitīgu vielu. Lietošanas laikā jāseko līdzi, lai knupis nav bojāts, kas ir bīstami zīdaiņa veselībai.